Så har der igen været afholdt bestyrelsesmøde – referatet kan findes her: Referat af bestyrelsesmøde 05.02.18
De centrale punkter er refereret herunder:
- Vi er ved at undersøge muligheden for at sætte smæklås på bagdøren på 1. salen så vi ikke risikerer den står ulåst. Økonomien lader til at være ret omkostelig, men vi kigger på mulighederne.
- Vi har indført ny procedure for leje af TRoAs effekter. Se mere her: http://troa.dk/foreningen/faciliteter/
- Vi har fået sat rullegardiner op i hele klubben.
- SoS – venskabsarrangement med de sjællandske foreninger – er ved at blive stablet på benene. Mere information kan fås hos Nadia.
- Bestyrelsen gør sig nogle overvejelser om at tage fat i et stykke arbejde med visioner for klubben.
- Som det er tilfældet hvert halvår, laver vi igen kontingentkontrol. Vi beklager besværet for medlemmerne, men det betyder at vi får fat i dem der ikke har betalt så det er økonomisk en ret central aktivitet.
- Vores mange igangværende projekter går alle fint.
- Det nye køkken er stort set færdigt.
- Efter erfaringerne fra gardinopsætning har vi snakket om at lave et samlet lokale- og værkstedsudvalg på en lille flok som skal koordinere de praktiske aktiviteter og behov der er i klubben. Tilknyttet dette udvalg vil der være behov for en større gruppe frivillige som har lyst til at komme og hjælpe på arbejdsdage. Vi informere yderligere når vi er kommet videre i planerne.